Contents
- Index
Bizonylat kontírozó
Kontírozás, Munkaszámos bontás. Az itt megadható adatok:
kapcsolódó bizonylat éve, naplója ("F2" -vel választható),
a bizonylat száma ("F2" -vel választható), az "F2" megnyomása után a Kapcsolódó bizonylat keresés képernyő jelenik meg
kontírozandó összeg,
kontírozás főkönyvi számla száma tartozik, követel oldalon ("F2" -vel választható)
munkaszám ("F2" -vel választható).
A lekönyvelt soroknak T = K egyenleget kell mutatniuk, a forgalom pedig a számla bruttó értékével kell, hogy megegyezzen, ennek érdekében a program esetenként "javaslatot" tesz a beirandó új sorok értékére.
A képernyő alsó részén lévő adatok logikailag ahhoz a sorhoz tartoznak ahol a kurzor áll.
Jóváíró számla, pénztári vevő/szállító számla kiegyenlítés könyvelésekor itt adhatja meg, hogy mely számlákat kell jóváírni, ennek a számla kipontozásnál van szerepe.
Lehetősége van az F6 gombbal a tárolt gazdasági események kontírozási sablonjainak használatára is.
Bank és vegyes bizonylatnál
Tételsoronként is megadhatunk vagy választhatunk (F2) partner kódot. Ennek a kiegyenlítés jellegű bank/pénztár/vegyes bizonylatoknál van kiemelt jelentősége a vevő/szállító folyószámlák vezetéséhez.
Bank rögzités közben az "F12 keresés partner szerint" funkcióval partner szerint kereshetjük meg a kapcsolodó bizonylatokat. Csak a megadott pénzmozgási iránynak megfelelő tételeket hozza fel (+: Tart=31* vagy Tart=45*, -: Kov=45* vagy Kov=31*)
Az "F10 rendben+AFA képernyő" gomb segítségével befejezzük a kontírozást és áttérünk az ÁFA adatok megadásához, az ÁFA adatok ahhoz a partnerhez lesznek csatolva amelyiken akkor álltunk amikor az "F10.." gombot használtuk. Egy bank/vegyes bizonylathoz csak egy ÁFA képernyő tartozhat (de azon több sor szerepelhet), ezek mindegyike ugyanahhoz a partnerhez csatlakozik.
FIGYELEM FONTOS! bank/vegyes bizonylat módosításánál, ha ÁFA adat is tartozik hozzá akkor mindig használjuk az "F10" gombot az ÁFA képernyő előhívásához, csak így biztosítható , hogy a módosítások mind a kontírozásban, mind az ÁFA -ban átvezetődjenek!
Ha a bizonylat felvitele során már kitöltöttük az ÁFA képernyőt (számla és pénztár jelegű bizonylatok) akkor a program az ott megadott adatok alapján alapértelmezett sorokat hoz fel. Ezt az ajánlatot a kezelő szükség szerint módosíthatja. A felhozott alapértelmezés:
1. A bizonylat nettó értéke
2. A bizonylat ÁFA tartalma
3. Ha a bizonylat csak részben levonható telefon ÁFA -t tartalmaz akkor az ÁFA korrekciója
4. Ha a bizonylat "forditottan adozó" beszerzést tartalmaz akkor a levonható ÁFA -val azonos összegü fizetendő ÁFA
5. Ha a devizában megadott bejövő számlán feltüntetett HUF -ban kifejezett ÁFA érték eltér a cég számviteli politikája szerint ÁFA értéktől akkor az ebből eredő árfolyam veszteség vagy nyereség (ebben a sorban a "deviza" érték nulla, de a "HUF" érték nem nulla)
A felajánlott alapértelmezésü sorok kontirozását a "Cégfüggő beállítások / Naplók" Lásd és a
"Cégfüggő Beállítások / Cég adatok" Lásd képernyőn megadott adatok határozzák meg.
Bizonylat módosításnál ez az automatizmus nem müködik, ilyenkor a kezelő feladata az összegeket minden képernyőn és minden pénznemben módosítani.
Devizában kiállított bizonylat esetében, új bizonylat felvitele közben a program az árfolyam adatbázis és a cég adatoknál beállított szabályok és a naplónál beállítottak szerint megkísérli forintosítani az összeget. Ha megfelelő árfolyam nem áll rendelkezésre akkor bekérdezi azt.
Ha vevő/szállító számla kiegyenlítésről van szó és a két bizonylat pénzneme nem azonos akkor a
kiegyenlített bizonylat pénznemében is meg kell adni az összeget, ezt a program "felugró" ablakban kéri..
Az F4, F5 gombok segítségével nézhető meg, módosítható a különböző pénznemekben kifejezett összeg.
Ha a kijelzési módot átváltjuk az "Alap pénznem" -re akkor láthatjuk / módosíthatjuk az átszámítás eredményét, ez a módosítás (tehát a HUF érték módosítása) azonban nem hat vissza a deviza értékre.
Alapvetően felvitel / módosítás közben mindig a "Bizonylat pénznemében" beállításban dolgozzunk, a másik két üzemmódra ("Alap pénznemben", "Kapcsolodó biz.pénznemében") csak akkor váltsunk át ha kifejezetten ezekre az adatokra vagyunk kiváncsiak, ezeket akarjuk módosítani, ezután mindig váltsunk vissza a "Bizonylat pénznemében" állapotra.
Ez az automatikus átszámítás csak bizonylat felvitel közben történik meg, módosításnál a kezelő feladata az összeget mindkét (esetenként mindhárom) pénznemben modosítani.
A képernyő alján lévő funkciós gombok megnyomásával tudunk sort törölni (F8 Törlés), új sort beszúrni (ALT/B Beszúrás), meglévő sort másolni (F7 másolás) gombbal lehet. A program arról a sorról készít másolatot amelyik a fölött a sor felett van amelyiken az "input fókusz" van.
Az "F11 Bontás" gomb segítségével egy már meglévő kontírozási sort tudunk ketté bontani,ilyenkor egy előugró ablakban adjuk meg az egyik részösszeget; ezután a prg. módosítja az adott sor összegét és beszúr egy új kontírozási sort a fent maradó összeggel. Ez a gomb csak akkor használható amikor az "input fókusz" az összeg mezőn van.
devizas bankzámlánál, átlag árfolyam alkalmazása esetén (lásd a napló beállításokat) a jóváírások átértékelése a banknapon érvényes banki árfolyamon történik, a terhelések átértékelése pedig a bankszámla pillanatnyi egyenlegénak átlag árfolyamán.
Átlag árfolyamos kezelési mód HUF -os bankszámlánál is beállítható, ilyen esetben amennyiban a felvitt bankbizonylaton devizás bejövő számla kiegyenlitése szerepel, akkor a program a kezelötől kéri be a használandó árfolyamot (nem az árfolyam adatbázisban esetleg szereplőt használja), jóváirásoknál a program ilyenkor is az árfolyam adatbázisban szereplő árfolyamot használja.
Deviza pénztár esetében is használható az átlag árfolyamos beállítás, ilyenkor a bevételek a cégadatoknál beállított számlavezető bank árfolyamán értékelődnek át, a terhelések pedig az eddig felvitt bizonylatok alapján számított átlag árfolyamon.
Az átlagárfolyam számítás elvéből következik, hogy az ilyen kezelésű naplókba a bizonylatokat szigoruan csak dátum sorrendben szabad felvinni. A program csak a bizonylatok felvitelénél támogatja az árfolyam kiszámítását. A felvitt bizonylatok módositása, törlése esetén az érintett árfolyamokat a kezelőnek kell meghatároznia és kézi adatbevitellel módosítania.
Mivel az adatbázisok tartalmából utólag nem állapítható meg, hogy történt-e utolagos módosítás, törlés a fejlesztő az adatbázisban az ilyen átlagás árfolyamon nyilvántartott adatok helyességéért semminemü felősséget nem vállal
Bank bizonylat rögzitésekor, ha a "PostaFile" bővitő modul telepítve van akkor egy gombra kattintva indithatjuk a postai befizetés összesítő fájl feldolgozását
Lásd Ez a modul a beállítás alapján értelmezi a fájl sorait és soronként egy-egy könyvelési sort generál, valamint egy lista is készül a feldolgozásról.
Bank bizonylat FELVITELE közben amikor a Követel kontirszámot beírtuk, akkor a program ellenörzi a kapcsolodó bizonylatot és ha túlfizetés történt akkor erről figyelmeztető üzenetet kapunk (ez az ellenörzés csak felvitelkor történik meg, modosításkor nem).
A "Rendben" gombbal tároljuk a kontír sorokat a "Mégsem" gombbal tárolás nélkül tudunk kilépni ebből a menüpontból.
A tárolás során a program "végellenörzést" végez, újra ellenörzi a kontirszámok, munkaszámok helyességét, a kapcsolodó bizonylatok esetleges túlfizetését, a hibákról figyelmeztető üzeneteket kapunk.
Bizonylat bevitele
Vissza a fő lapra