Contents - Index


Év nyitás



Ha már a korábbi év is ezzel a programmal lett könyvelve:

Ezzel a funkcióval egy már meglévő könyvelésben kezdhetünk meg egy új könyvelési évet.
Két év nyitás két időben is elhatárolódó lépésből áll:

1. Az új év adatbeviteleinek megkezdése előtt (általában valamikor január elején) létre kell hozni az új könyvelési év számlatükrét, gazdasági eseményeit munkaszám adatbázisát és napló beállításait. Ezeket az adatokat a program egy gomb nyomásra átveszi az előző év adataiból, ezután csak az esetleg szükséges módosításokat kell elvégeznie. Ezek a módosítások a "Számlatükör", "Munkaszámok", "Gazdasági események", "Naplók" menű pontokban végezhetőek el. Ezután megkezdhető az adatbevitel az új évbe. Előző évi vevő/szállító számlák kiegyenlítésének könyvelésekor "likvidált bizonylat" -ként az előző évi bizonylatokra kell hivatkozni. Természetesen ilyenkor még a különböző listákból hiányozni fognak az évnyitó adatok.
2. Az előző év könyvelési zárása után (általában május végén) történik meg a számviteli értelemben vett évnyitás. Ennek során a program az előző év záró könyvelései és bizonylatai alapján létrehozza az új év nyitó bizonylatait, a korábban az előző évi bizonylatokra hivatkozó kiegyenlítéseket át módosítja a nyitó bizonylatokra mutató hivatkozásokra. Ettől kezdve az előző évi vevő / szállító számla kiegyenlítéseknél a tárgyévi nyitó bizonylatokra kell hivatkozni. Innen kezdve nyerhetünk a programból teljesen korrekt (nyitó adatokat is tartalmazó) listákat. A művelet indításakor a kezelőnek kell megadni a:
  - Előző évet, nyitandó évet
  - Bizonylatonként nyitandó vevő / szállító számlákat
  - Munkaszámonként nyitandó készlet számlákat
  - Nyitó mérleg számlát, Záró mérleg számlát, Eredmény számlát
  - Az évnyitó naplót

Üzenet figyelmeztet arra, hogy ha az elöző évben "kapcsolodó bizonylat hibákat" tartalmaz a könyvelés (ez a hibaszűrő programmal felderithető) akkor ezen tételek nyitása (amennyiben bizonylatonként kell a számlát nyitni) kimaradhat a nyitásból. Erősen javasolt nyitás elött az elöző évben ezeket a hibákat ellenörizni, javítani.



A bizonylatonként, munkaszámonként nyitott számlák nyitó adatainak bizonylatszámát a prg. képezi az előző évi napló jel és bizonylatszám összefűzésével. Az egy összegben nyitott számláknál a nyitó bizonylat bizonylatszáma a számlaosztállyal egyezik meg.

Szükség esetén az évnyitás második pontja megismételhető, ilyenkor a program automatikusan töröl minden eddigi nyitó bizonylatot és újra generálja azokat.


A WMANY programban a gazdasági év nyitó adatait az 'NY': jelü naplóba, a 0. hónapba kell felvinni, a következők szerint:

Ha a korábbi évek nem ezzel a programmal lettek könyvelve:

A nyitó bizonylatokat kézi adatrögzítéssel a 'NY' naplóba visszük fel a '0.' hónapba, minden összeget a "nytó mérlegszámla" -val szemben könyvelünk.
.
  • minden egyes nyitott vevő tartozást egy-egy nyitó bizonylatként kell felvinni, megadva a partnert, az esedékesség keltét, célszerüen az eredeti bizonylatszámot használva, itt az ÁFA képernyőt  nem szükséges kitölteni..
  • minden egyes nyitott szállító követelést egy-egy nyitó bizonylatként kell felvinni, megadva a partnert, az esedékesség keltét, célszerűen az eredeti bizonylatszámot használva, itt a bizonylatok ÁFA képernyőt is meg kell adni, mert esetenként ennek szerepe lehet a visszaigénylési jognál, ÁFA köt.keltének az eredeti ()korábbi lvi) dátum szerepeljen
  • hasonló képpen kell az elkülönítetten kezelendő egyéb tartozásokat/követeléseket is fel vinni.
  • minden bankszámlát, és pénztárat egy-egy nyitó bizonylatban kell rögzíteni (ha deviza pénztár vagy bank; akkor megadva a pénznemet és az értékeket HUF -ban és devizában is), itt a bizonylatszámnak rendszerint a fökönyvi számlaszámot szokták használni
  • minden egyéb nyitandó összeget egyetlen többsoros nyitó bizonylatba lehet felvinni  a bizonylatszám tetszőleges (van aki számlaosztályonként csoportositva több bizonylatot visz fel)


    Vissza a fő lapra