Contents - Index


Bizonylat ÁFA képernyő 


Ezen a képernyőn a bizonylattal kapcsolatos ÁFA analitika adatait kezelhetjük.
Először az ÁFA kötelezettség keletkezésének dátumát kell megadni, ennek értékére a program a napló beállításoknál megadottak szerint  tesz javaslatot.
Egy bizonylathoz max. 20 sor tartozhat. A sorok között a Fel/le nyilakkal mozoghatunk.
Egy - egy sorban a következő adatok szerepelnek:

ÁFA típus: F2 -vel választható rövidítés ezek évenként változhatnak. 
2003-as ÁFA típusok
2004-es ÁFA típusok
2005-ös ÁFA típusok
2006-ös ÁFA típusok
2008-ös ÁFA típusok

Az ÁFA tipusokat és a képernyőre irható adatokat (beleértve a számok előjelét is) az ÁFA törvény és a 65 vecallás kitöltési utmutatója alapján kell megadni.

Ha "Levonható" iránnyal un. forditottan adozó ÁFA tipust (pld. termék import, szolgáltatás import..) adunk meg, akkor a program ugyanezeket a szám adatokat, ugyanezzel az előjellel, ugyanezzel a tipussal a "Fizetendő" ÁFA -k közé is felveszi.

2008 utáni müködés:
Ha "Levonható Helyesbitése" iránnyal un. forditottan adozó ÁFA tipust adunk meg, akkor a program ugyanezeket a szám adatokat, ellenkező előjellel, ugyanezzel a tipussal a "Fizetendő" ÁFA -k közé is felveszi.


ÁFA kulcs (a megengedett értékek az ÁFA típustól függenek 0,12,15,20,25, Mg.komp esetén 7,12, speciális esetekben xx) ( megengedett értékek évenként változhatnak)
Bruttó érték (ÁFA val növelt érték) a bizonylat pénznemében
Nettó érték (ÁFA alap) a bizonylat pénznemében
ÁFA érték (ÁFA összege) a bizonylat pénznemében
Tárgyi eszköz? (Igen vagy nem "jelölő' négyzet)
Apport? (Igen vagy nem "jelölő" négyzet)
EU reláció?  (Igen vagy nem "jelölő" négyzet)
EVA?  Egyszerűsített váll. adózó (Igen vagy nem "jelölő" négyzet)
Megosztandó?  (Igen vagy nem "jelölő" négyzet)
Az ÁFA analitikára kiírandó eredeti bizonylatszám (max. 12 karakter)
Az összegeket a bizonylat pénznemében (tehát adott esetben devizában) kell megadni.

Ezen kívül szerepel a képernyőn az ÁFA irány (Fizetendő/Levonható) ezt a program automatikusan kitölti, ritkán azonban szükség lehet ennek felül bírálására szükség esetén az egér segítségével menüből választható.

Új bizonylat felvitelekor az irány, a típus és a százalék a napló típusnál beállított kezdőértékeket kap, de ezek szükség esetén módosíthatóak.

ÁFA képernyőn megadható, hogy normál ÁFA kulcs esetén a bruttó értékből milyen % -al kell az ÁFA értéket visszaszámolni. Ezt a beállítást a program megjegyzi és ennél a naplónál ezt hozza fel.

A bruttó érték bevitele hatására automatikusan számítódik a nettó érték és az ÁFA.
A nettó érték beviteléből automatikusan számítódik a bruttó érték és az ÁFA amennyiben ezek korábban még nem voltak megadva.
Az ÁFA érték beviteléből automatikusan számítódik a bruttó érték és a nettó  amennyiben ezek korábban még nem voltak megadva.
Ha a bizonylat pénzneme HUF akkor a számolt értékek forintra kerekítettek.

Ha a bizonylathoz nem tartozik ÁFA akkor a képernyőt hagyjuk üresen, és használjuk a "Rendben" gombot. Ekkor egy újabb kis ablak jelenik meg ahol a bizonylat bruttó összegét adhatjuk meg, ha nem kívánunk bruttó összeget megadni hagyjuk ezt az ablakot üresen és használjuk ismét a "Rendben" gombot.

FIGYELEM FONTOS!

Ha az adott bizonylatot az ÁFA bevallásban, adószámos összesítésben negativ értékként kell figyelembe venni (pld. kimenő jóváíró számlák) akkor az ÁFA képernyőre negativ számokat kell beírni!

Ha a bizonylat pénzneme nem HUF akkor a képernyő kitöltése és az ENTER használata után a program az összegeket a következők szerint számolja át HUF -ra:

1. 2008.01.01 utáni teljesítésü kimenő számla (fizetendő ÁFA) esetén:
A cégadatoknál beállitott pénzintézet eladási árfolyamát használva, ha ez az árfolyam nincs meg az adatbázisban bekéri a kezelőtől, az igy bevitt árfolyamokat az adatbázisban meg is jegyzi (ha csak a kezelő ezt egy jelölőnégyzet segitségével meg nem tiltja).

2. 2008.01.01 utáni teljesítésü bejövő számla (levonható ÁFA) esetén a kezelőtől kéri be a használandó árfolyamot és ezt nem tárolja az adatbázisban.

3. 2008.01.01 elötti teljesitésű kimenő és bejövő számlák esetében az MNB középárfolyamot használja, ennek hiányában bekéri a kezelötől és letárolja azt.

Az árfolyam számításhoz mindhárom esetben a kezelő választása szerint 
  • vagy a "bizonylat kelte" 
  • vagy azt "ÁFA kötelettség kelte"
    napján érvényes árfolyamot használjuk illetve kéri be a program.

    Új bizonylat felvitelekor az ÁFA képernyőn megadott adatok és a naplónál beállított alapértelmezett kontirozás alapján a program javaslatot tesz a bizonylat kontirozására. Legbonyolultabb esetben ez a javaslat három sorból áll:

    1. A bizonylat NETTO értéke devizában kiállított bizonylat esetén a számviteli politika szerinti pénzintézet, számviteli politika szerinti árfolyamán átszámitva a bizonylat teljesités kelte napján érvényes árfolyam szerint.

    2. A bizonylat ÁFA értéke devizában kiállított bizonylat esetén a számviteli politika szerinti pénzintézet, számviteli politika szerinti árfolyamán átszámitva a bizonylat teljesités kelte napján érvényes árfolyam szerint.

    3. A számviteli politika szerint átszámitott ÁFA érték (ami 2.sorban van) és az ÁFA tv. szerinti átszámitott ÁFA érték különbségekből adodó árfolyam nyereség vagy veszteség. Ennek a sornak a deviza értéke nulla, csak forintban van értéke, kontirozását a kezelőnek kell kiegészitenie.

    Telefonszámlák esetében szintén három sort kapunk ahol a 3. sor a nem levonható ÁFA részt tartalmazza.

    FIGYELEM FONTOS!
    Korábban felvitt bizonylat módosításánál a kezelő feladata a módosításokat mindegyik képernyőn elvégezni, ilyenkor az ÁFA képernyőn végzett módosítások nem kerülnek automatikusan át a kontirozó képernyőre!



    Bizonylat bevitele

    Vissza a fő lapra